znajoma foka - Krzysztof Pogan & Olga Janczyszyn

Idź do spisu treści

Menu główne:

znajoma foka


Podczas naszego pobytu w sierpniu 2012 roku nad Zatoką Pucką, przez kilka dni mieliśmy wyjątkową okazję obserwowania pięknej foki obrączkowanej (zwanej także arktyczną lub nerpą) pływającą swobodnie w wodach Zatoki. Ten osobnik przypływał na brzeg, między Chałupami i Kuźnicą, o stałej porze i w to samo miejsce, wieczorem około godziny 19-tej. W ciągu dnia można też ją było obserwować raźnie pływającą w wodach Zatoki Puckiej i przypływającą do brzegu na krótki odpoczynek. Naszą obserwację zgłosiliśmy Stacji Morskiej w Helu (www.fokarium.pl), gdzie także przekazaliśmy dokumentację fotograficzną foki.
Nerpa, foka obrączkowana (Pusa hispida wcześniej Phoca hispida) – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych.
Długość ciała 1,3 m, masa ciała 35-110 kg, jest jedną z najmniejszych fok. Cechy charakterystyczne: żółtawobiałe, koliste plamy pokrywające ciało, brzuch jednolicie żółtawobiały z niewielką ilością ciemnych plam; włosy zatokowe brązowe. Występuje wokół bieguna w przybrzeżnych wodach Morza Arktycznego, dzięki grubszej podskórnej warstwie tłuszczu, lepiej chroniącej przed zimnem, sięga znacznie dalej na północ od foki pospolitej. Pospolicie występuje u brzegów Grenlandii i Spitsbergenu oraz w Morzu Białym. W postaci izolowanej populacji (podgatunki nerpy) występuje w północnej części Morza Bałtyckiego oraz jako relikt z czasów epoki lodowcowej w słodkowodnych jeziorach Ładoga i fińskim Saimaa. U polskich brzegów wyjątkowo spotyka się nerpy z populacji północno-bałtyckiej. W Polsce foka obrączkowana jest objęta ochroną gatunkową.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego